Dobra strona zbiórki
4.jpg

Strona internetowa poświęcona zbiórce pieniędzy powinna mieć kilka cech szczególnych, które wyróżnią ją spośród innych stron.

Czy warto zaczynać od zera?

Wasze organizacje mają dziś do wyboru szereg platform zbiórkowych, dostarczających gotowych rozwiązań dla zbiórek. Możecie więc wybierać w rozwiązaniach: od gotowego formatu strony zbiórkowej, adresu URL, do polityki bezpieczeństwa wpłat i systemów płatności, statystyk strony, możliwości kreowania np. podziękowań, nagród i kodów QR. Oczywiście, za tak przygotowany produkt należy zapłacić, otrzymując w zamian pewien zestaw narzędzi w standardowym dla danej platformy układzie.

Czasami jednak potrzeby Waszej organizacji, specyficzny cel, czy np. oczekiwania partnera strategicznego sprawiają, że potrzebujecie własnej strony – unikalnej wizualnie oraz funkcjonalnie, po prostu o większych możliwościach. Co to znaczy w praktyce? Strona taka może np. zawierać wtyczki do mediów społecznościowych, mieć charakterystyczną wersję na urządzenia mobilne. Strona taka może umożliwiać umieszczenie bardziej złożonych elementów graficznych, galerii zdjęć czy transmisji live. Wreszcie – taka strona zbiórkowa może zawierać więcej istotnych informacji i np. łączyć wsparcie pieniężne ze wsparciem niematerialnym: kalendarzem wolontariatu, pobieraniem plików do promocji, forum dyskusyjnego, akcjami, itp.

Zbiórka z marką

Twoja organizacja może mieć swoją historię, w tym nazwę, misję i cele. Zbiórka może mieć ściśle określony cel, miejsce czy grupę docelową lub osobę – do których ma trafić wsparcie. NGO’sy prowadzą także szerszy wachlarz działań, często finansowany z różnych środków. Aby przekazać skutecznie niezbędne informacje i trafić do właściwego odbiorcy – warto zadbać o właściwy i celny przekaz, tworząc przynajmniej kombinacje wybranych elementów marki: nazwy, haseł i elementów graficznych. Najlepiej wyjść od określenia celu zbiórki, który powinien być:

 • zgodny z misją całej organizacji, z którą zbiórka powinna być spójna,
 • zdefiniowany wg zasady SMARTER czyli być: skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny, istotny, określony w czasie, ekscytujący, zapisany.

Przykład takiego celu może brzmieć następująco: Do końca 2021 roku dostarczymy 120 związkom do 28 roku życia, ze Śródmieścia Wrocławia – po 4 godziny warsztatów dotyczących wsparcia i rozwoju relacji między rodzicami po urodzeniu dziecka.

Filary dobrej nazwy

Nazwa zbiórki – najlepiej jednocześnie strony zbiórkowej – powinna dawać darczyńcy odpowiedzi na pytania:

1. Dlaczego darczyńca ma wesprzeć właśnie to, co robi Wasza organizacja?

2. Jaka sprawa jest do załatwienia dzięki zaangażowaniu darczyńcy?

3. Czy darczyńca bierze udział w tym, co robimy?

4. Jak wartości Waszej organizacji zamieniają się w praktyczne działanie?

Jedną z najbardziej skutecznym kampanii zbiórkowych 2020 r. była kampania https://www.bbcchildreninneed.co.uk/. Nazwa „BBC Children In Need. Together, we can change young lives” w dosłownie dwóch zdaniach odpowiada na powyższe pytania. Co godne uwagi – silna marka organizacji została także wpisana w nazwę samej kampanii.

Przepis na unikalną nazwę

Rzadziej można spotkać w Polsce – i tym bardziej warto przytoczyć – kampanie oparte na marce osobistej czy inspirującej historii.

Właśnie taka kampania przyniosła w zeszłym roku spektakularny efekt – zebrano 6559% (!) założonej kwoty – w sumie 32 796 157 funtów. Tym razem kampania https://www.justgiving.com/fundraising/tomswalk wygrała prostotą. Nazwa zbiórki odzwierciedliła równie prosty mechanizm zaangażowania darczyńców. Weteran II wojny światowej, w wieku niemal 100 lat postanowił spacerem pokonać swój ogródek 100 razy. Kolejni darczyńcy byli zachęcani do wykonania 100 razy własnego wyzwania, dzielenia się rezultatami w mediach, a także wpłacania darowizn. Celem kampanii było wsparcie brytyjskiej służby zdrowia na początku obecnej pandemii.

Nazwa tej zbiórki zawiera wszystko, co najważniejsze: przekaz, niepowtarzalność, trwałość, łatwość w wymowie i literowaniu. Nazwa wraz z historią zapada w pamięć, jest pozytywna. Strona https://captaintom.org/ powstała w następstwie jednorazowej akcji – jest spójna z historią weterana, narodowym zaangażowaniem oraz jest atrakcyjna wizualnie.

Aby osiągnąć taki rezultat, warto przejść przynajmniej przez kilka kroków kreatywnego myślenia:

 1. Burza mózgów - wykorzystujemy inspiracje: mity, bajki, filmy, książki, historię, fizykę, przyrodę, itp., a także tworzymy skojarzenia np. www.malibracia.org.pl/.
 2. Wymyślamy przeróbki – opisy, połączenia, frazy, fragmenty, przedrostki, zmyślone, imiona, nazwiska, akronimy. Pamiętamy o unikaniu myślników, które utrudniają wymawianie nazwy strony np. www.raknroll.pl.
 3. Korzystamy z narzędzi do kreowania nazw stron np. https://cyberfolks.pl/, https://pl.godaddy.com/.
 4. Decyzja – wybieramy kilka pomysłów, testujemy z pomocą grupy odbiorców, wybieramy ostateczną nazwę.

Kierunek: zaangażowanie

Gdy jesteśmy pewni jaki cel przyświeca zbiórce o wybranej już nazwie – przychodzi pora na wypełnienie tych ram elementami dobrej strony zbiórkowej.

W tym celu warto stworzyć makietę strony. Pracę można rozpocząć na dużej karcie papieru, a dalej można kontynuować np. w programach do kreowania makiet typu www.uxpin.com/, www.moqups.com/, www.axure.com/.

Przygotowanie dobrej strony powinno uwzględniać przynajmniej dwa typy elementów:

 • bloki treści, które chcemy przekazywać odbiorcom,
 • funkcje, które mają służyć nam, a przede wszystkim użytkownikom strony – darczyńcom, wolontariuszom, tym, którzy przekazują dalej informacje o zbiórce, itd.

Strona Hospicjum Pomorze Dzieciom www.pomorzedzieciom.pl/ jest stroną organizacji, która silnie eksponuje wezwanie do działania. Fundamentami tego przekazu jest obszerna informacja o samej organizacji: statut, sprawozdania z lat poprzednich, kilka słów o zespole. W odrębnej zakładce – w bardzo czytelny sposób – opisane są poszczególne obszary działania.

Także zaproszenie do działania zapewnia odbiorcy dostęp do informacji nt. różnych form możliwego zaangażowania, w tym wpłacania darowizn.

Organizacja podpowiada kilka akcji zbiórkowych, które może zrealizować niemal każdy z nas (zbiórka urodzinowa, zbiórka z okazji ślubu, 1%). Filarem kampanii fundraisingowej jest stała zbiórka „12 500 Aniołów”, zmierzająca do stworzenia społeczności, która wspiera Hospicjum regularnie. Ta część strony zawiera informacje:

 • o tym, na co przeznaczane są (szczegółowo) uzyskane z darowizn środki,
 • przekierowania do intuicyjnego formularza wpłat z różnymi kwotami proponowanymi do wpłaty,
 • odrębny i czytelny formularz poświęcony ustawieniu stałych wpłat np. comiesięcznych,
 • podziękowania.

Z kolei na stronie www.zero-waste.pl prowadzonej przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste możemy znaleźć szczegółową informację, na jaki efekt przekłada się każda możliwa do wyboru kwota darowizny. Możemy tu także znaleźć informację o innych sposobach wpłat, wspieranych przez partnerów organizacji. Strona zawiera także formularz do uzyskania pełnych danych adresowych darczyńcy w celu realizacji umowy darowizny.

Ze wsparciem organizacji wiąże się także zakładka poświęcona partnerom organizacji. W takim miejscu może także występować informacja (mniej lub bardziej anonimowa) o darczyńcach indywidualnych.

Stowarzyszenie dba o dobrą komunikację – strona zapewnia możliwość zapisania się do newslettera i posiada tzw. wtyczki kierujące do mediów społecznościowych organizacji.

Na koniec o komunikacji wrażliwej

Bądźmy przede wszystkim ambasadorami spraw i osób, które wspieramy dzięki darczyńcom. Dlatego zawsze okazujmy wdzięczność. Pamiętajmy też, że darczyńcy mogą spodziewać się czegoś w zamian za ich zaangażowanie w działania organizacji. Mogą czuć się częścią zespołu Waszej organizacji. Dlatego:

 • rozwiewajmy wątpliwości,
 • przekazujmy aktualne informacje o postępach w zbiórce oraz o efektach osiąganych dzięki zbiórce,
 • bądźmy dostępni dzięki danym kontaktowym do zespołu i organizacji.

Do stron zbiórkowych warto podejść jak do elementu tworzenia wyjątkowych historii – razem z darczyńcami. Niech będą to historie podopiecznych, miejsc, itd., które utrwalamy także w sieci. Miejmy przy tym na uwadze, aby komunikować się np. zgodnie z regułą THINK. Oznacza to, że nasz przekaz jest: autentyczny, użyteczny, inspirujący, niezbędny, uprzejmy. Świadomość tego powinna zapewnić jakość informacji, na którą zasługuje działanie Waszych organizacji oraz zaangażowanie darczyńców.

Michał Kwas

 

Newsletter
Zapisując się do newslettera, akceptujesz Regulamin i Politykę prywatności.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.